Elektromobiliai (EV) pakeitė automobilių rinką ne tik individualiems vartotojams, bet ir įmonėms. Pasauliui ieškant tvarių sprendimų, kaip kovoti su klimato kaita ir mažinti anglies dioksido išmetimą, įmonės vis dažniau renkasi elektromobilius kaip pagrindinę savo transporto strategijos dalį. Šiuo metu pasaulyje kuriami ne tik lengvieji elektromobiliai, bet ir elektriniai sunkvežimiai. Ilguoju laikotarpiu tokie pasikeitimai padarys mūsų autostradas švaresnes ir tylesnes.
Be naudos aplinkai, elektromobilių diegimas turi didelę ekonominę naudą. Šiame straipsnyje nagrinėsime, kiek įmonės gali sutaupyti, jei pradės naudoti elektrines transporto priemones, taip pat aptarsime tokius aspektus kaip degalų sąnaudos, techninė priežiūra, mokesčių lengvatos ir bendras veiklos efektyvumas.
Turinys
Mažesnės degalų (energijos) sąnaudos
Vienas iš akivaizdžiausių ir tiesioginių sutaupymų, kuriuos įmonės gali gauti perėjusios prie elektrinių transporto priemonių, yra smarkiai sumažėjusios išlaidos degalams. Tradicinės transporto priemonės su vidaus degimo varikliais yra priklausomos nuo benzino arba dyzelino, kuris gali būti brangus, ypač įmonėms, turinčioms didelius transporto priemonių parkus. Tuo tarpu elektromobiliai varomi elektra, kuri paprastai yra pigesnė už iškastinį kurą. Taip galima sutaupyti nemažai lėšų, ypač svyruojant naftos kainoms.
Elektros kainos paprastai būna stabilesnės ir labiau nuspėjamos, todėl įmonės gali geriau valdyti savo veiklos sąnaudas. Be to, įmonės gali ieškoti įvairių būdų, kaip dar labiau sumažinti išlaidas elektrai, pavyzdžiui, investuoti į saulės kolektorius arba derėtis su nepriklausomais elektros teikėjais dėl palankių elektros energijos tarifų. Šios strategijos ilgainiui gali padėti sutaupyti dar daugiau lėšų.
Mažesnės techninės priežiūros išlaidos
Elektrinės transporto priemonės turi mažiau judančių dalių, palyginti su tradicinėmis benzininėmis ar dyzelinėmis transporto priemonėmis. Tai reiškia, kad įmonės patiria gerokai mažesnes techninės priežiūros išlaidas. Transporto priemonėms su vidaus degimo varikliais, be kita ko, reikia reguliariai keisti alyvą, atlikti transmisijos techninę priežiūrą ir išmetimo sistemos remontą. Tuo tarpu elektrinės transporto priemonės turi paprastesnes transmisijas ir joms nereikia keisti alyvos ar atlikti išmetimo sistemos priežiūros.
Elektromobiliuose stabdžiai mažiau dėvisi ir dėl regeneracinių stabdžių sistemų, kurios lėtinimo metu sugrąžina energiją atgal į bateriją – dėl to rečiau keičiamos stabdžių trinkelės. Apskritai įmonės gali tikėtis, kad jų elektrinių transporto priemonių parkai išleis mažiau lėšų techninei priežiūrai ir remontui, todėl ilgainiui bus sutaupyta daug lėšų.
Valstybinės paskatos ir mokesčių lengvatos
Daugelio pasaulio šalių vyriausybės siūlo paskatas ir mokesčių lengvatas, o Lietuva čia taip pat nėra išimtis, kad paskatintų elektromobilių naudojimą. Šios lengvatos gali gerokai sumažinti pradines elektrinių transporto priemonių įsigijimo išlaidas įmonėms. Dažniausiai taikomos mokesčių lengvatos, nuolaidos, dotacijos ir subsidijos. Lietuvoje už naują įsigytą elektromobilį gausite net 5000 eurų nuolaidą.
Be nacionalinių paskatų, kai kurios vietos valdžios institucijos siūlo papildomų lengvatų, pavyzdžiui, galimybę važiuoti bendro naudojimo automobiliams skirtomis juostomis, mažesnius registracijos mokesčius arba atleidimą nuo tam tikrų kelių rinkliavų. Pasinaudodamos šiomis lengvatomis įmonės gali gerokai sutaupyti ne tik įsigydamos elektromobilius, bet ir juos eksploatuodamos.
Vilniuje šiuo metu vis dar galite naudotis autobuso juosta ir kai kur statyti elektromobilį nemokamai.
Mažesnės bendrosios nuosavybės sąnaudos
Elektromobilių bendrosios nuosavybės sąnaudos paprastai yra mažesnės nei transporto priemonių su vidaus degalų varikliais. Nors pradinė elektromobilių įsigijimo kaina gali būti didesnė, įmonės turi atsižvelgti į ilgalaikę finansinę naudą. Įvertinus sutaupytus degalus, sumažėjusias techninės priežiūros išlaidas ir galimas paskatas, elektromobilių finansinė nauda verslui gali būti gana patraukli.
Be to, elektrinių transporto priemonių perpardavimo vertė laikui bėgant išlieka gera, ypač jei baterijos yra gerai prižiūrimos. Įmonės gali susigrąžinti nemažą dalį pradinių investicijų, kai ateina laikas parduoti ar pakeisti savo elektrinių transporto priemonių parką, taip dar labiau padidindamos savo santaupas.
Didesnis veiklos efektyvumas
Elektromobiliai pasižymi įvairiomis funkcijomis, kurios gali padidinti įmonių veiklos efektyvumą. Tai nuotolinė stebėsena ir diagnostika, numatoma techninė priežiūra ir galimybė optimizuoti įkrovimo grafikus ne piko valandomis. Tokios galimybės gali sumažinti prastovų laiką ir pagerinti bendrą transporto priemonių parko valdymą.
Be to, tyliai ir sklandžiai veikiantys elektromobiliai gali užtikrinti geresnę vairuotojų ir keleivių patirtį, o tai gali lemti didesnį klientų pasitenkinimą ir didesnį darbuotojų išlaikymą. Teigiamas viešasis įvaizdis, susijęs su tvarumu ir aplinkosaugine atsakomybe, taip pat gali padidinti įmonės prekės ženklo reputaciją ir klientų lojalumą.
Ką jau kalbėti apie tai, jog savo įmonės teritorije galite turėti elektromobilių įkrovimo stoteles, kuriomis gali naudotis ne tik Jūsų transportas, bet ir klientai – kas tik dar didina Jūsų prekinio ženklo patrauklumą.
Išvada
Perėjimas prie elektromobilių yra tikrai įtikinamas finansinis argumentas įmonėms, siekiančioms sumažinti veiklos sąnaudas, padidinti tvarumą ir įgyti konkurencinį pranašumą. Su elektra varomomis transporto priemonėmis susijusios sutaupytos lėšos, įskaitant mažesnes degalų ir techninės priežiūros išlaidas, vyriausybės paskatas ir didesnį veiklos efektyvumą, ilgainiui gali gerokai padidėti.
Nors pradinės investicijos į elektrines transporto priemones gali būti didesnės nei į tradicines transporto priemones, dėl ilgalaikės ekonominės naudos elektrinių transporto priemonių diegimas yra išmintingas strateginis verslo pasirinkimas.