Elektromobiliai (EV) populiarėja ir tampa vis labiau paplitę Lietuvos keliuose (vis dažniau pastebime ne tik Tesla, bet ir kitus elektromobilius), todėl patogus ir prieinamas elektromobilių įkrovimas bei atitinkamos infrastruktūros poreikis yra didelis.
Dvi pagrindinės elektromobilių įkrovimo galimybės yra viešosios įkrovimo stotelės prie parduotuvių, greitkeliuose ar tiesiog mieste ir namų elektromobilių įkrovimo stotelės. Viešos stotelės ir namų stotelės turi savų privalumų ir aspektų, todėl elektromobilių savininkams svarbu suprasti abiejų galimybių privalumus ir trūkumus. Šiame straipsnyje nagrinėsime viešojo įkrovimo ir įkrovimo namuose privalumus ir trūkumus EV savininkams.
Turinys
Viešos elektromobilių stotelės
Viešosios įkrovimo stotelės yra strategiškai išdėstytos įvairiose viešose vietose, pavyzdžiui, automobilių stovėjimo aikštelėse, prekybos centruose ir prie pagrindinių greitkelių. Štai keletas viešojo įkrovimo privalumų:
Patogumas ir prieinamumas: Viešosios įkrovimo stotelės yra patogus sprendimas tiems elektromobilių savininkams, kurie neturi galimybės naudotis namų įkrovimo infrastruktūra, pavyzdžiui, daugiabučių gyventojams arba tiems, kurie neturi privačių automobilių stovėjimo vietų. Viešos įkrovimo stotelės prieinamos visiems kaip ir šiuo metu Lietuvoje esančios degalinės: galite tiesiog atvažiuoti ir įsikrauti savo elektromobilį.
Kelionės dideliais atstumais: Viešosios įkrovimo stotelės atlieka svarbų vaidmenį sudarant sąlygas elektromobiliams keliauti dideliais atstumais, nes jose galima greitai įkrauti baterijas ilgesnių kelionių metu. Šiuo metu dar ne visi elektromobiliai gali nuvažiuoti 300 ar daugiau kilometrų vienu įkrovimu (ypatingai žiemą), tad pvz. kelionėje iš Vilniaus į Klaipėdą reikalingas bent vienas sustojimas ir įkrovimas.
Greitasis įkrovimas: Daugelyje viešųjų įkrovimo stotelių įrengtos greitojo įkrovimo galimybės, todėl elektromobilių savininkai gali greitai įkrauti savo transporto priemones. Dauguma viešų elektromobilių stotelių įkrauna bent 50 kW galia, o galingiausios gali pasiūlyti net ir 350 kW.
Tinklo aprėptis: Viešieji įkrovimo tinklai plečiasi, yra daug įkrovimo paslaugų teikėjų, kurie siūlo prieigą prie įvairių įkrovimo stotelių, todėl elektromobilių savininkai turi daugiau galimybių ir patogumo. Iki 2026 metų Lietuvoje planuojama itin ambicingai išplėti elektromobilių stotelių tinklą, tad net ir mažesnių miestelių vairuotojai turės kur įsikrauti elektromobilius, o didmiesčiuose nesusidarys nereikalingos spūstys.
Nepaisant šių privalumų, reikia nepamiršti kelių aplinkybių:
Įkrovimo išlaidos: Daugelyje įkrovimo stotelių už suvartotą energiją reikia mokėti. Šios išlaidos gali skirtis priklausomai nuo paslaugos teikėjo ir vietos.
Laukimo laikas: Piko valandomis arba tankiai apgyvendintose vietovėse viešosiose įkrovimo stotelėse gali susidaryti spūstys, todėl gali tekti ilgiau laukti.
Suderinamumas: Skirtingose įkrovimo stotelėse gali skirtis įkrovimo standartai ir jungčių tipai, todėl gali būti ribojamas suderinamumas su tam tikrais elektromobilių modeliais.
Elektromobilių stotelės namuose
Daugeliui elektromobilių savininkų patogiausias ir ekonomiškiausias būdas įkrauti elektromobilį yra nuosava elektromobilių stotelė namuose. Štai keletas įkrovimo namuose privalumų:
Patogumas ir prieinamumas: Namuose įrengus specialią įkrovimo stotelę, elektromobilių savininkai gali patogiai įkrauti savo transporto priemones per naktį arba bet kada, kai to reikia, nesinaudodami išorine infrastruktūra.
Sutaupomos išlaidos: Įkrovimas namuose paprastai kainuoja mažiau už kilovatvalandę, palyginti su viešosiomis įkrovimo stotelėmis, todėl ilgainiui sutaupoma lėšų.
Skaitykite: Per kiek laiko atsiperka elektromobilių stotelė namuose
Įkrovimo efektyvumas: Įkrovimas namuose leidžia efektyviai įkrauti transporto priemonę per naktį, pasinaudojant ne piko metu taikomais elektros energijos tarifais ir užtikrinant, kad transporto priemonė būtų visiškai įkrauta ir paruošta kasdieniam naudojimui.
Individualus nustatymas: Įkrovimas namuose leidžia elektromobilių savininkams pritaikyti savo įkrovimo konfigūraciją, įskaitant atsinaujinančių energijos šaltinių, pavyzdžiui, saulės baterijų, įrengimą, taip užtikrinant ekologiškesnį ir tvaresnį įkrovimo procesą.
Baterijos tausojimas: elektromobilių baterijos labiau ‘mėgsta’ lėtąjį įkrovimą, nei greitąjį, kuris išvargina baterijas ir jos greičiau nusidėvi bei sumažėja elektromobilio nuvažiuojamas atstumas.
Tačiau elektromobilio įkrovimas namuose taip pat turi savų aspektų:
Įrengimas ir infrastruktūra: Norint įrengti įkrovimo stotelę namuose, reikia turėti privačią automobilių stovėjimo vietą (galima elektromobilių stotelę įsirengti ir daugiabutyje esančioje privačioje parkavimo aikštelėje), be to, gali tekti padengti pradines įrengimo išlaidas, įskaitant, jei reikia, elektros instaliacijos atnaujinimą. Šiuo metu Lietuvos Respublikoje yra teikiamos dotacijos žmonėms, kurie nori įsirengti elektromobilio stotelę: parama elektromobilių stotelėms.
Kelionės lankstumas: įkrovimas namuose tinka kasdieniam važinėjimui į darbą ir reguliariam naudojimui, tačiau ilgesnėms kelionėms elektromobilių savininkams gali tekti kruopščiai planuoti maršrutus ir naudotis pakeliui esančiomis viešosiomis įkrovimo stotelėmis. Ypatingai, jeigu Jūsų elektromobilis nuvažiuoja iki 300 kilometrų, važiuojant ilgesnius atstumus teks pasinaudoti ir viešomis stotelėmis.
Išvada
Viešos ir namų elektromobilių stotelelės turi unikalių privalumų ir aplinkybių elektromobilių savininkams. Viešasis įkrovimas užtikrina patogumą ir prieinamumą, ypač tiems, kurie neturi galimybės naudotis namų įkrovimo infrastruktūra, arba keliaujant didelius atstumus. Kita vertus, įkrovimas namuose suteikia didžiausią patogumą ir leidžia sutaupyti lėšų, todėl idealiai tinka kasdienėms įkrovimo reikmėms. Galiausiai, pasirinkimas tarp viešojo ir namų įkrovimo priklausys nuo asmens gyvenimo būdo, vairavimo įpročių ir galimybės naudotis tinkama įkrovimo infrastruktūra. Toliau augant elektromobilių naudojimui, viešosios ir namų įkrovimo galimybės bus labai svarbios kuriant patikimą ir prieinamą įkrovimo tinklą, kuris atitiktų visų elektromobilių savininkų poreikius.