Lietuvoje ir pasaulyje sparčiai populiarėjant elektromobiliams, daugeliui žmonių, kurie galvoja pirkti naują elektromobilį kyla natūralus klausimas: kaip ir kur įsikrauti elektromobilį ir kokios yra elektromobilių įkrovimo stotelės?
Dar praeituose straipsniuose aptarėme kiek gali nuvažiuoti elektromobilis ir kaip reikėtų realistiškai įvertinti elektromobilių nuvažiuojamą atstumą, o šiame straipsnyje aptarsime įvairius galimus elektromobilio įkrovimo būdus.
Turinys
Skirtingų tipų elektromobilių įkrovimo stotelės
Šiuo metu rinkoje realiai dominuoja trys įmanomi elektromobilių įkrovimo būdai:
1. Įkrovimas namuose tiesiogiai iš elektros tinklo Toks įkrovimo būdas yra pats lėčiausias ir nesaugiausias, dėl galimų perkrovų tinkle. Priklausomai nuo turimo elektromobilio (pilnas įkrovimo greitis priklauso nuo turimo elektromobilio baterijos dydžio) įkrovimo greitis gali gan drastiškai skirtis. Jeigu Jūs pvz. turite ar svarstote pirkti VW ID 3 elektromobilį, šį modelį namuose pilnai įkrauti gali užtrukti nuo 21 iki 36 valandų. O Tesla Model S modelį gali užtrukti įkrauti net iki 44 valandų. Įkrovimui namuose iš tinklo dažnu atveju reikės įsigyti ir papildomą elektromobilio laidą (perėjimą), kuris suteiks tokią galimybę.
2. Įkrovimas namuose/biure/daugiabutyje su įkrovimo stotele. Elektromobilių įkrovimo stotelės pagalba elektromobilį galima įkrauti saugiau ir greičiau. Namų įkrovimo stotelių greitis dažniausiai varijuoja nuo 3,7 kW iki 22kW. Turbūt pats populiariausias variantas yra 7kW, ir su tokia įkrovimo stotele tą patį WV ID 3 įkrausite jau per 7h.
3. Greitojo įkrovimo elektromobilių stotelės. Šias elektromobilių įkrovimo stoteles jau rasite miestuose, Lietuvoje dažnai pvz. prie Lidl parduotuvių ar greitkeliuose. Greitojo įkrovimo stotelės galia šiuo metu varijuoja tarp 50 kW ir net iki 350 kW. Ne visi elektromobiliai gali ir geba priimti pačią galingiausią srovę, o šiuo metu dauguma naujųjų elektromobilių gali priimti iki 150 kW. Tad jeigu Jūs ir sustosite įsikrauti elektromobilį pvz. Ionity stotelėje, kuri geba įkrauti iki 350 kW greičiu, o Jūsų automobilis geba priimti iki 100 kW, tokiu maksimaliu 100 kW greičiu Jūs ir įsikrausite.
Taigi šiuo metu pasaulyje vyrauja trys viršuje paminėti įkrovimo būdai. Tačiau į ką svarbu atkreipti dėmesį perkant naują elektromobilį ir tuomet svarstant įsigyti naują elektromobilių įkrovimo stotelę namams/biurui.
Elektromobilių įkrovimo stotelės namuose
Voltlab puslapyje mes turime įvairiausių elektromobilių katalogą, kurį rasite čia: Elektromobiliai.
Ten Jūs rasite ne tik elektromobilių nuvažiuojamą atstumą įvairiomis oro sąlygomis, elektromobilių energijos sunaudojimą, bet ir įkrovimo greitį namuose ar greitojo įkrovimo stotelėse.
Paimkime vieną pavyzdį: elektromobilis Citroen E-C4.
Ties dalimi ELEKTROMOBILIO ĮKROVIMAS rasite informaciją apie Lėto įkrovimo galią. Tai pats svarbiausias dėmuo Jums renkantis elektromobilio stotelę.
Elektromobilis Citroen E-C4 lėtuoju įkrovimo būdu gali krautis iki 7,4 kW. Tokiu būdu automobilis įsikraus per maždaug 7h15min.
Jums renkantis elektromobilio stotelę namams, jokiu būdu nepirkite galingesnės nei 7,4 kW, nes Jūsų automobilis tiesiog nepriims 11 kW ar 22 kW. Tai bus tiesiog nereikalingai išvaistyti pinigai ir galia, kurios Jūsų automobilis negebės pasisavinti.
Didžioji dalis naujų elektromobilių geba įsikrauti iki 11 kW, bet pvz. senasis Nissan Leaf geba įsikrauti tik iki 3.6 kW. Tad visada atkreipkite dėmesį į tai, kokią galią Jūsų elektromobilis gali priimti.
Turėkite omenyje, jog elektromobilis gali krautis AC ir DC srovėmis. NAMAMS Jums reikalinga yra AC galia. DC yra greitasis įkrovimas, ir juo krausitės tik jau bendro naudojimo galingose įkrovimo stotelėse.
Tad jeigu Jūsų naujasis elektromobilis DC gali krautis net iki 150 kW, tai nereiškia, kad jeigu namuose turėsite 22 kW AC stotelę, tokiu greičiu Jūsų elektromobilis galės krautis ir namuose.
Kaip išsirinkti teisingą elektromobilio įkrovimo stotelę
Žinant Jūsų elektromobilio įkrovimo galią AC srove, tampa daug paprasčiau tiesiog išsirinkti Jums tinkamą stotelę.
Dauguma naujų elektromobilių gali įsikrauti 11 kW, tačiau 7,4 kW taip pat dažnas variantas.
Tam, kad galėtumėte namuose įsidiegti elektromobilio stotelę, labai svarbu žinoti ir elektros galią, kurią gauna Jūsų namas/parkavimo aikštelė/biuras ar pan.
Jeigu Jūsų namo įvadas yra 10 kW, 11 kW stotelės įdiegimas pareikalaus papildomų darbų: turėsite susisiekti su elektros tinklais, užpildyti formas elektros galios padidinimui ir galbūt netgi atlikti papildomus darbus, kas kainuos papildomai.
Tiesiog įsivertinkite šiuos du dalykus:
- 1. Elektromobilio priimama galia. Jeigu elektromobilis priima iki 7,4 kW galią, jokiu būdu nepirkite galingesnės elektromobilių įkrovimo stotelės.
- 2. Namo/biuro elektros įvadas. Jeigu Jūsų namo įvadas yra 10 kW, įsivertinkite papildomų darbų sąnaudas galiai padidinti.
Turint šią informaciją, beliks išsirinkti elektromobilio įkrovimo stotelės vietą (prie sienos ar ant stovo, garaže, lauke, po stogine ir t.t.) ir įsigyti elektromobilio stotelę.
Turėkite omenyje, jog elektromobilio stotelės įdiegimas reikalauja labai gerų elektros montavimo žinių, tad jeigu neturite tame patirties, geriausia samdyti profesionalą, kuris greitai ir patogiai įdiegs elektromobilio stotelę.
Mes taip pat esame paskaičiavę per kiek maždaug laiko Jums atsipirks elektromobilio stotelė: Elektromobilio stotelės atsiperkamumas.
Elektromobilio įkrovimas daugiabutyje
Daugeliui žmonių, kurie svarsto pirkti elektromobilį kyla klausimas: o kaip įsikrauti elektromobilį neturint nuosavo namo.
Šiuo atveju, jeigu Jūs turite nuosavą parkingo vietą, šį klausimą galima išspręsti. Lietuvoje galima įsirengti elektromobilio įkrovimo stotelę daugiabutyje turint savo parkingo aikštelę ir gavus daugiabučio administracijos leidimą. Tuomet beliks įsirengti stovą ar esant požeminiai aikštelei, įsirengti stotelę ant sienos.
Jeigu Jūs neturite nuosavos aikštelės, tai taipogi nėra problema, nes Lietuvoje itin sparčiai didinamas viešųjų elektromobilių stotelių skaičius ir iki 2026 metų jis padidintas net kelis kartus.
Taipogi yra priimti nauji įstatymai, kad kiekvienas naujas daugiabutis privalės turėti tam tikrą procentą automobilių stovėjimo aikštelių su įkrovimo stotelėmis.
Kitose valstybėse populiarėja įkrovimo stotelių įrengimas tiesiog apšvietimo stulpe arba daugiabučiai patys įsirengia viešas/privačias daugiabučiui skirtas įkrovimo stoteles.
Saulės kolekteriai ir elektromobilis
Šiuo metu Lietuvoje sparčiai populiarėjant saulės kolektoriams ir jų kiekiai augant kone eksponentiškai, gamintis elektrą savo elektromobiliui tampa itin patrauklus dalykas.
Tiesiog pagalvokite, jog patys galite gamintis kurą savo transporto priemonei. Tai tiesiog neregėtas nematytas dalykas.
Turint saulės kolektorius ant nuosavo stogo ar turint nutolusią saulės elektrinė Jūs galite sutaupyti labai didelius kiekius pinigų savo transporto išlaidoms. Turint saulės elektrinę Jums 1 kWh gali tekainuoti kelis centus, o 100 km su elektromobiliu nuvažiuosite už 1-2 eurus.
Tai labai skatintina priemonė, nes pvz. nutolusias elektrines gali turėti ir daugiabutyje gyvenantis asmuo, kuris pagamintą elektrą gali naudoti ne tik buityje, bet ir įsikrauti savo elektromobilį.
Išvados
Kombinuojant šias įvairias priemones ir įsirengus Jums tinkamą elektromobilio stotelę Jūs metų bėgyje sutaupysite daug lėšų skirtų kelionėms.
Jeigu turite klausimų susijusių su elektromobilių stotelėmis ir jų montavimu, prašau susisiekite su mumis: Kontaktai.
Už švarią Lietuvą!
… [Trackback]
[…] Info on that Topic: voltlab.lt/kaip-issirinkti-elektromobilio-ikrovimo-stotele/ […]
… [Trackback]
[…] Read More Information here on that Topic: voltlab.lt/kaip-issirinkti-elektromobilio-ikrovimo-stotele/ […]
… [Trackback]
[…] Read More Info here to that Topic: voltlab.lt/kaip-issirinkti-elektromobilio-ikrovimo-stotele/ […]
… [Trackback]
[…] Info on that Topic: voltlab.lt/kaip-issirinkti-elektromobilio-ikrovimo-stotele/ […]
… [Trackback]
[…] There you can find 61216 more Info on that Topic: voltlab.lt/kaip-issirinkti-elektromobilio-ikrovimo-stotele/ […]
… [Trackback]
[…] Read More here to that Topic: voltlab.lt/kaip-issirinkti-elektromobilio-ikrovimo-stotele/ […]
… [Trackback]
[…] There you can find 98660 additional Information to that Topic: voltlab.lt/kaip-issirinkti-elektromobilio-ikrovimo-stotele/ […]
… [Trackback]
[…] Information to that Topic: voltlab.lt/kaip-issirinkti-elektromobilio-ikrovimo-stotele/ […]
… [Trackback]
[…] Info on that Topic: voltlab.lt/kaip-issirinkti-elektromobilio-ikrovimo-stotele/ […]
… [Trackback]
[…] Read More here to that Topic: voltlab.lt/kaip-issirinkti-elektromobilio-ikrovimo-stotele/ […]
… [Trackback]
[…] Read More to that Topic: voltlab.lt/kaip-issirinkti-elektromobilio-ikrovimo-stotele/ […]
… [Trackback]
[…] Info to that Topic: voltlab.lt/kaip-issirinkti-elektromobilio-ikrovimo-stotele/ […]